Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı, Şıhlı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı…

M.Çoban Yurtçu unutulmadı

ÇGC’nin 1975 yılında kuruluşundan itibaren 6 yıl süreyle başkanlığını yapan M.Çoban Yurtçu, 37.Ölüm yıldönümünde Pozantı’nın Şıhlı Köyü Mezarlığındaki kabri başında anıldı.

14 Mart 1981 tarihinde vefat eden merhum Gazeteci M.Çoban Yurtçu için düzenlenen anma törenine başka bir proğramı olduğu için katılamayan Pozantı Belediye Başkanı M.Sami Baysal, Çoban Yurtçu’yu rahmetle andıklarını, böyle bir değere sahip olmaktan dolayı Pozantılılılar olarak mutlu olduklarını söyledi.

Törene, Pozantı Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Öztürk, Belediye Meclis Üyesi İsmail Çörekçi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, ÇGC kurucu üyelerinden Abdullah Yakar, Vahap Ünkat, Ramazan Şanıvar, Mustafa Özke, Ahmet Akköse, Mehmet Atay, ÇGC personeli Selamettin Öner de katıldı. Anma törene katılanlar Çoban Yurtçu’nun mezarına çiçekler koyarak dua okudu.

Pozantı Belediye Başkan Yardımcısı Öztürk, merhum Çoban Yurtçu gibi duayen gazetecinin ilçelerinden çıkmasının kendileri için gurur verici olduğunu, her yıl düzenlenen anma törenine imkanları dahilinde bizzat katılmaya gayret ettiklerini, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin bu törenleri aralıksız olarak 37 yıldır gerçekleştirmesinin anlamlı olduğunu belirtti.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de merhum Çoban Yurtcu’yu minnetle andıklarını bildirdi. Esendemir, Çoban Yurtçu’nun eğitimci kimliğinin yanı sıra gazetecilik anlayışı ve ilkeli duruşuyla meslektaşlarına rol model olduğunu vurguladı. Başkan Esendemir, Çoban Yurtçu’nun izinde yürümeye devam edeceklerini de bildirdi.

Esendemir, bundan önceki yıllarda sürekli olarak katılmasına rağmen son dönemlerdeki rahatsızlığı nedeniyle anma törenine katılamayan duayen gazeteci TSYD Onursal Başkanı Nihat Geven’in mesajını aktardı. Geven’in Çoban Yurtçu’ya olan sevgisi, saygısı ve gazeteciliği hakkındaki övgü dolu sözleri törene katılanları duygulandırdı.

ÇGC Üyesi Vahap Ünkat ve Ramazan Şanıvar da merhum Başkan Çoban Yurtçu’nun Milli Mücadele Yıllarında kurulan sarı-kırmızılı renklere sahip Seyhanspor’da da başkanlık yaptığını, TSYD Adana Şubesi’nin ilk temsilcisi olduğunu vurgularken, Mustafa Özke de konuşmasında ÇGC’ye bugün sahip olduğu hizmet binasını kazandırması nedeniyle Çoban Yurtçu’ya şükran borçlu olduklarını dile getirdi.

Bu arada; Pozantı Belediye Meclis Üyesi İsmail Çörekçi, ilçenin yayla ağırlıklı olmasına rağmen Elmalı Vadisi’nde bulunan kayak merkezinin hizmete geçirilmesi konusunda medyanın desteğine ihtiyaç duyduklarını, ilçedeki turistik ve tarihi ören yerlerinin tanıtımı konusunda çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

©2018 - Çukurova Gazeteciler Cemiyeti

İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerik kopyalanamaz.