Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 101 yıl önce 19 Mayıs’ta Samsun’dan doğan güneşin hâlâ Türk gençliğinin damarlarındaki asil kanda yaşatıldığını söyledi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın sevincini paylaşan Esendemir, o gün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkıp İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla andıklarını vurguladı.

Atatürk’ün Türk gençlerine armağan ettiği bu önemli günü değerlerine sadık kalarak yaşattıklarını belirten Cafer Esendemir, şunları söyledi: “19 Mayıs; tarihte yok edilmek istenen bir milletin kendi küllerinden yeniden doğarak, aydınlık yarınların temellerini attığı gündür.  19 Mayıs; Türk Milleti’nin varlığını dünyaya gösterdiği günün ilk adımıdır. Bu adım, 101 yıl sonra da varlığını tüm gücüyle hissettirmektedir. Sanattan bilime, sanayiden teknolojiye kadar büyük hamlelerin kıvılcımı olan 19 Mayıs; Türkiye’nin aydınlık yarınları adına dev bir meşaleye dönüşmüştür.”

Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türk gençliğinin 101 yıl önceki heyecanı içinde yaşadığını kaydeden Esendemir, Adanalılardan 19 Mayıs günü saat 19.19’da balkonlara çıkarak, bu önemli günün sevincini paylaşmalarını istedi.

Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan için şehit olan kahramanları rahmetle, gazileri şükranla anan Esendemir, tüm gençlerin ve bu coşkuyu damarlarında yaşayanların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladığını sözlerine ekledi.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

©2018 - Çukurova Gazeteciler Cemiyeti

İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerik kopyalanamaz.